Helikopterli Beton Dökümü Nasıl Yapılır?


İnşaat sektöründe helikopterli şap, helikopterli beton olarak ta bilinen helikopterli perdah uygulaması, helikopter adı verilen; betona istenilen düzlük ve parlaklığı veren makinalar ile yapılan, betonun daha sağlam ve daha kaliteli olmasını sağlayan bir zemin yüzey uygulamasıdır.

Betonun döküm aşamasından sonra dökülen betonun istenilen sertliğe ulaşması beklenir.

Yüzey sertleştirici uygulaması yapılır (isteğe göre bu uygulama yapılmayabilir). Yüzey sertleştirici uygulaması bittikten sonra betonun perdah aşaması başlar. Ulaşılması gereken düzlük, parlaklık ve sağlamlık elde edilene kadar bu işlem devam eder.

Betona perdah yapılması daha sağlam, kaliteli, düz, parlak, temiz, homojen ve estetik bir görüntü verir. Kalıp, temel, fabrika, döşeme, bahçe, otopark, saha gibi bir çok alanda kullanılır. Helikopterli beton uygulaması ek bir şap atma maliyeti ve zaman tasarrufu sağlar.

Helikopterli beton inşaat sektörünün olmazsa olmazlarındandır.

Helikopterli Beton Nedir ve Nerelere Uygulanır?


  • Uygulamaya başlanmadan 1 gün önce zemin tesviye işlemine başlanır.
  • Zemin uygun tesviye işleminden sonra beton'un kodlamısı Nivo ile yapılır. Daha sonra Ano kurularak betonlanarak hazırlık işlemi sonlandırılır.
  • Ertesi gün istenilen dozaj da beton Ano'lar arasına dökülerek Vibrasyonlu Mastar ile mastarlanır. Beton kurumaya bırakılır.
  • Beton istenilen sertliğe ulaştıktan sonra perdahlama işlemi başlar. İstenilen yüzeye ulaşıncaya kadar perdahlanır ve işlem sonlandırılır.

İletişime Geçin